Spółki prowzrostowe na tydzień 09-13.03.2015
To był kolejny bardzo udany tydzień dla spółek prowzrostowych - Medicalgorithmics zyskał 10,2%, Monnari zyskało 3,21% i choć Lentex stracił 3,63%, to średni zysk wyniósł 3,26%. Rozczarowujący Lentex postanowiłem zamienić nową, bardzo obiecującą spółką.

Łącznie po dwóch latach i 33 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 57,01% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 32,83% czyli uzyskany zysk portfela okazał się o 74% wyższy od benchmarku.

Pierwsza edycja 2012/2013 po 52 tygodniach zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014 po 52 tygodniach zakończyła się zyskiem 24,53%

Obecnie po 33 tygodniach trzeciej edycji 2014/2015 portfel przyniósł zysk 7,46% (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 0,87% czyli performance portfela jest o 757% lepszy od benchmarku. 

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu? 

Rozczarowujący Lentex postanowiłem zamienić bardzo obiecującą spółką Trakcja - jeśli Polskę czeka wielka przebudowa infrastruktury kolejowej, to będą mieli ręce pełne roboty w najbliższych latach. 

 Medicalgorithmics - spółka bardzo intensywnie rozwija swoją sprzedaż eksportową, która co ciekawe stanowi prawie całość jej przychodów. Ostatnio jej flagowy produkt - "Pocket EKG" został dopuszczony do sprzedaży w Brazylii. Spółka korzysta i będzie korzystała na bardzo wysokim kursie dolara amerykańskiego w którym uzyskuje przychody. 

Monnari systematycznie poprawia wyniki finansowe. W czwartym kwartale 2014 roku odzieżowa spółka wypracowała 61,6 mln PLN przychodów (+25,3% r/r), 16,5 mln PLN EBIT (+43,3% r/r) i 13,8 mln PLN zysku netto (+27,4% r/r). W zawiązku z tym w całym 2014 przychody ukształtowały się na poziomie 175,2 mln PLN (+20,4% r/r), co przy do 60% marży handlowej pozwoliło na znaczącą poprawę wyniku EBIT oraz netto do odpowiednio 30,3 i 30,2 mln PLN względem 17,0 i 17,4 mln PLN rok wcześniej. 

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku 2013 roku:  

Na koniec porównanie zachowania SPT (Spółek prowzrostowych tygodnia) - KOLOR ZIELONY, WIG - KOLOR CZERWONY i portfela TOP3, złożonego z najlepszych 3 spółek z moich kolejnych raportów  -  KOLOR NIEBIESKI (01.01.2013 - 06.03.2015): 

UWAGA: Portfel TOP3 jako jedyny bierze pod uwagę reinwestowanie zarobionych środków. Składa się z 3 spółek, które uzyskały najwyższe miejsca w rankingach po kolejnych wynikach kwartalnych, które publikuje od kwietnia 2013 roku. Jeśli jakaś spółka wypadła z pierwszej trójki, to zastępowana była automatycznie spółką która zajęła jej miejsce w ilości akcji, na jaką pozwalał kapitał zarobiony przez poprzedniczkę. Więcej informacji na temat kwartalnych rankingów, które publikuje można znaleźć tutaj: http://longterm.pl/shop/Raport-18-Najlepszych-Spolek-Po-Wynikach-Za-Ih-2014-R.html

Po co w ogóle prowadzę ten portfel? 

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji – najniższa stawka na rynku, oferowana przez Deutsche Bank (link: https://longterm.pl/jak-zaczac-grac-na-gieldzie.html

Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W poprzedniej edycji przez 52 tygodni dokonałem zaledwie 45 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, Forte,Budimex, IMC, Budimex, Integer, Cormay,  sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, Integer, CD Projekt, Cormay, Agora,Protektor, PGE). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 20 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, CD Projekt, Integer, Cormay, Agora, Protektor, PGE, Forte, Monnari, CD Projekt) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (SWG, ATM Grupa JWC).

UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj (http://longterm.pl/shop/Abonament-Na-Codzienne-Komentarze-Gieldowe.html)

Dostępny jest raport z rankingiem 15 najlepszych polskich spółek po wynikach za III kwartał 2014 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu!

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl 

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Trakcja +3,5% brawo! 

odpowiedz

przydałby się artykuł analityczny obrazujący wpływ rekordowo drogiego $ na giełdę

odpowiedz

Witam Pana Albercika i innych.

 

Mam pytanie, czym się różni raport za cztery kwartały, na przykład QSr od RS czy SA-R?

odpowiedz

RS - skonsolidowany raport roczny

Qsr - skonsolidowany kwartalny 

S-A - sprawozdanie zarządu - chyba? 

odpowiedz

Albercik, a tak praktycznie, biorąc pod uwagę treść sprawozdania za cztery kwartały i rocznego raportu to czym się one różnią?

odpowiedz
Odpowiedź do ty1234  z dnia 10.03.2015 19:02

w sprawozdaniu jest więcej lania wody i zarządy starają się podkolorować/podrasować to co musiały wykazać zgodnie z prawem w raporcie. 

odpowiedz

To już oficjalne - mój wykład na najbliższej konferencji Wall Street w Karpaczu - największej konferencji dla inwestorów giełdowych w Polsce odbędzie się w niedzielę 31 maja o godz. 9:00

http://tnij.org/2iesape

odpowiedz

Witaj.

Cieszy mnie zamiana na Trakcję, na której trochę zarobiłem w  ub. roku i ponownie wszedłem w oczekiwaniu na przynajmniej 20%.

Pozdrawiam

odpowiedz

Hej Eres, a mosty już wrzuciłeś? 

odpowiedz

Longu witaj!

Rozważ uzupełnienie portfela o PKBP - trzymam ze średnią 33,16 w oczekiwaniu na przynajmniej 37

odpowiedz
Odpowiedź do Eres  z dnia 09.03.2015 21:52

Ja mam PKO w portfelu dyw

https://longterm.pl/Portfel-Akcji-Dywidendowych-Odslona-Ix.html

odpowiedz

W stanie  obserwacji

odpowiedz
Odpowiedź do Eres  z dnia 09.03.2015 22:09

Ja poluje na kghm ustawiam sie na 109 zł, zobaczymy czy to tylu dojdzie korekta

odpowiedz
Odpowiedź do artur_k44@interia.pl  z dnia 11.03.2015 11:20

Arturze - zamiar ambitny. Sam bym wrzucił nawet po 110 Póki co, taka niewielka pociecha

"Chwilowo te dane nie odbiły się na notowaniach miedzi, która koryguje wczorajsze spadki na całym rynku surowców. Na początku dnia miedź w kontraktach 3-miesięcznych rośnie na LME o 0,1 proc. Umocnienie dolara wywołało wczoraj silne ruchy spadkowe m.in. na metalach przemysłowych. Miedź spadła o 0,3 proc., ale w notowaniach Foreksowych spadki były 1,7 proc. W ciągu 3 miesięcy miedź na LME spadła jednak już o prawie 10 proc."

Pozdrawiam

Eres

odpowiedz
Odpowiedź do artur_k44@interia.pl  z dnia 10.03.2015 11:39

O JSW też tak można było powiedzieć rok temu a co potem się wydarzyło zryło psychikę wielu inwestorom - to tak ku przestrodze i jako trochę zimnej wody na rozgrzane głowy graczy  

Trzymasz jeszcze Rosję? 

odpowiedz
Odpowiedź do Albert  z dnia 10.03.2015 15:55

trzymam jeszcze rosję w funduszu inwestor rosja, mam 19% zysku, ale widać dzisiaj że RTS zaczyna się coś psuć;)-6%, chyba trzeba się ewakuować.. A co do kghm to chyba nie ma co porównywać z JSW?

odpowiedz
Odpowiedź do artur_k44@interia.pl  z dnia 10.03.2015 16:06

Bardzo mądrze Arturze, uciekaj stamtąd bo to jest ruletka 

odpowiedz
Odpowiedź do Albert  z dnia 10.03.2015 19:22

Witajcie

Mimo nie najlepszych prognoz cenowych dla aluminium i stopów, wszedłem niewielką ilościa w Alumetal. Nie liczę na specjalny zarobek a stratę trzymam na krótkim stop lossie. Zachęcił mnie optymizm prezesa, perspektywa wcześniejszego raportu oraz rekomendacje. Poczekam.

Longu - Mosty nadal w obserwacji

 

odpowiedz
Odpowiedź do Eres  z dnia 11.03.2015 11:37

A lud ruszy i pogoni wielki kapitał, już w Grecji zaczyna się bunt

https://www.youtube.com/watch?v=bWyq8cMyARQ

https://www.youtube.com/watch?v=BAO3-h0qtps

I upadnie wielki dom na piasku, tak jak rewolucjonistą był sam Jezus

Ewangelia z 8 marca 2015 J 2, 13-25

Zbliżała się pora Paschy Żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów, oraz tych którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie.

Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!

Uczniowie jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie mnie 

odpowiedz
Odpowiedź do Eres  z dnia 11.03.2015 11:19

ALUMETAL- stabilną i bezpieczną inwestycją na lata, juz jutro wyniki finansowe, jak wszystkim już wiadomo będą one doskonałe a więc zyski, te wolne a też te które trejderzy lubią najbardziej- 10, 20, 30 procent szybkiego spekulatywnego zysku, który ozłaca jednych a doprowadza do rozpaczy drugich- są PEWNE. Wszyscy obserwujemy ALUMETAL, każde spazmatyczne drgnięcie kursu ALUMETALU.

Ponadto wiele umów o znacznej wartości, każdy mądry, rozsądny inwestor, powinien, musi mieć te akcji. Kto ich nie ma- ten będzie bardzo żałował, będzie wyleszczony, wydrobniony, wystukany i obśmiany, po prostu spadnie na samo dno i z tego inwestorskiego dna już się nie wygrzebie, będzie talał się we włąsnych żygowinach swego upodlenia.

Po prostu kupujcie akcje ALUMETAL, kupujcie a nie pożałujecie. 

odpowiedz
Odpowiedź do krzysztofm  z dnia 11.03.2015 12:34

Obyś był kolejnym zwiastunem dobrej nowiny

odpowiedz
Odpowiedź do Eres  z dnia 13.03.2015 11:43

Brawo ALUMETAL!

odpowiedz