Spółki prowzrostowe na tydzień 02-06.02.2015
To był całkiem udany tydzień dla portfela spółek prowzrostowych tygodnia. Monnari zyskało 5,32%, Lentex zyskał 2,86%, natomiast Seco Warwick rozczarował spadajac 3,2%. Średni zysk na całym portfelu wyniósł 1,66%. Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?

Łącznie po dwóch latach i 31 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 50,11% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 28,6% czyli uzyskany zysk portfela okazał się o 69,4% wyższy od benchmarku.

Pierwsza edycja 2012/2013 po 52 tygodniach zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014 po 52 tygodniach zakończyła się zyskiem 24,53%

Obecnie po 31 tygodniach trzeciej edycji 2014/2015 portfel przyniósł zysk wysokości 0,55% (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG stracił 1,66% czyli że performance jest lepszy od benchmarku o 301%

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu? 

Rozczarowujący Seco Warwick Group zastępuje informatyczną spółką, działającą w sektorze medycznym - Medicalgorithmics. 

Spółka bardzo intensywnie rozwija swoją sprzedaż eksportową, która co ciekawe stanowi prawie całość jej przychodów. Ostatnio jej flagowy produkt - "Pocket EKG" został dopuszczony do sprzedaży w Brazylii. Spółka korzysta i będzie korzystała na bardzo wysokim kursie dolara amerykańskiego w którym uzyskuje przychody. 

Jak przedstawia się sytuacja techniczna waloru? 

Kurs pięknie wybił się w zeszłym tygodniu ponad opór jaki stanowił poprzedni lokalny szczyt z grudnia i możemy mówić już o rodzącej się sekwencji wyższych szczytów i niższych dołków czyli nowej hossie.  

Obecnie w składzie portfela, znajdują się następujące spółki: Lentex, Monnari i Medicalgorithmics

Lentex jest stosunkowo tani pod względem wycen wskaźnikowych - C/Z = 11, C/WK = 1,4, a w dodatku będzie czerpać bardzo duże korzyści ze spadków cen ropy naftowej, która jest podstawowym surowcem dla grupy kapitałowej. Ponadto spółka ogłosiła wezwanie do sprzedaży akcji (skupiła akcje własne od akcjonariuszy) po cenie 9,75 zł czyli ok. 16 powyżej obecnego kursu). Oczywiście odpowiedziałem w pełni na wezwanie (maksymalny zapis) a redukcja wyniosła 85% czyli że na sprzedanej transzy 15% akcji zarobiłem 2,4% (na całości), które traktuje jako bonus. Pozyskane środki ponownie zainwestowałem w akcje Lentexu. W piątek 12.12 spółka po raz kolejny podniosła swoje prognozy zysku za ten rok - do 28,5 mln zł, co stanowi wzrost o 65% w stosunku do pierwotnie prognozowanej wartości!

Monnari systematycznie poprawia wyniki finansowe. W trzecim kwartale odzieżowa spółka miała prawie 37 mln zł przychodów wobec 33,6 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł do 4 mln zł z 2 mln zł przed rokiem. Zysk netto wzrósł do prawie 4 mln zł z 1 mln zł w analogicznym okresie 2013 roku.

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku 2013 roku:  

 

Na koniec porównanie zachowania SPT (Spółek prowzrostowych tygodnia) - KOLOR ZIELONY, WIG - KOLOR CZERWONY i portfela TOP3, złożonego z najlepszych 3 spółek z moich kolejnych longterm.pl/shop/Raport-18-Najlepszych-Spolek-Po-Wynikach-Za-Ih-2014-R.html  -  KOLOR NIEBIESKI (01.01.2013 - 10.10.2014): 

UWAGA: Portfel TOP3 jako jedyny bierze pod uwagę reinwestowanie zarobionych środków. Składa się z 3 spółek, które uzyskały najwyższe miejsca w rankingach po kolejnych wynikach kwartalnych, które publikuje od kwietnia 2013 roku. Jeśli jakaś spółka wypadła z pierwszej trójki, to zastępowana była automatycznie spółką która zajęła jej miejsce w ilości akcji, na jaką pozwalał kapitał zarobiony przez poprzedniczkę. Więcej informacji na temat kwartalnych rankingów, które publikuje można znaleźć tutaj: http://longterm.pl/shop/Raport-18-Najlepszych-Spolek-Po-Wynikach-Za-Ih-2014-R.html

 Po co w ogóle prowadzę ten portfel? 

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji – najniższa stawka na rynku, oferowana przez Deutsche Bank. Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W poprzedniej edycji przez 52 tygodni dokonałem zaledwie 45 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, Forte,Budimex, IMC, Budimex, Integer, Cormay,   sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, Integer, CD Projekt, Cormay, Agora,Protektor, PGE). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 20 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, CD Projekt, Integer, Cormay, Agora, Protektor, PGE, Forte, Monnari, CD Projekt) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (SWG, ATM Grupa JWC).

UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj (kliknij w link): (http://longterm.pl/shop/Abonament-Na-Codzienne-Komentarze-Gieldowe.html)

Dostępny jest raport z rankingiem 15 najlepszych polskich spółek po wynikach za III kwartał 2014 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu!

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Bardzo proszę o wsparcie w konkursie "Blog Roku 2014" orgranizowanym przez Onet.pl. Oddaj proszę głos na mojego bloga - trzeba wysłać SMS :

Wyślij SMS o treści K11375 na numer 7122

z góry wielkie dzięki ! :-) 

odpowiedz

Uwaga zapomniałem dodać że koszt SMS wynosi 1,23 zł (z VAT czyli brutto) i jest przeznaczony na cele charytatywne - w tym roku trafi do Fundacji Dzieci Niczyje. Pomóżcie mi i przy okazji pomóżcie dzieciakom :-) Z góry piękne dzięki :-) 

odpowiedz

No i jest wezwanko na zapisy około miliona akcji po 25

odpowiedz

oczywiscie chodzi o seco warwick

odpowiedz

Przygotowuje się do kolejnego nagrania video - jeśli macie jakieś pytania dotyczące rynku akcji lub generalnie gospodarki to wpisujcie w komentarzach poniżej. 

odpowiedz

Raport. Drony i drukarki 3D to polska specjalność
IAR - Biznes
3 Lut 2015, 11:29


03.02.2015 (IAR) - Polska potęgą w budowie dronów i drukarek 3D. Tak wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Produkcja tych urządzeń będzie rosnąć.

Dyrektor w dziale doradztwa Deloitte, Agnieszka Zielińska powiedziała IAR, że w tym roku na świecie wartość sprzedanych drukarek 3D wyniesie około 1 miliarda 600 milionów dolarów. Według globalnych prognoz w tym roku na świecie sprzeda się około 220 tysięcy takich urządzeń. Z ankiet przeprowadzonych wśród polskich producentów wynika, że wykonają oni około 10 procent urządzeń.

Według szacunków, liczba dronów kosztujących powyżej 200 dolarów przekroczy w tym roku milion sztuk. W ciągu najbliższych lat mogą one stanowić nawet 10 procent rynku lotniczego na świecie. Sprzedaż cywilnych dronów wyniesie w tym roku około 300 tysięcy sztuk, a przychody firm z tego segmentu szacowane są na 200 do 400 milionów dolarów w tym roku.

Połączenie urządzeń i internetu nie zawsze przynosi same pozytywy. Eksperci wciąż zastanawiają się jak rozwiązać problemy związane z ochroną prywatności, wyjaśnia ekspert z firmy Deloitte Jakub Wróbel. Chronić trzeba między innymi transmisję danych między urządzeniami. Rozmówca IAR podkreśla, że zarówno firmy jak i regulatorzy muszą wypracować nowe rozwiązania w tej sprawie.

Firma doradcza Deloitte opublikowała dziś raport dotyczący rynku różnych przedmiotów i urządzeń sterowanych lub używanych za pośrednictwem internetu. Tak zwany internet rzeczy coraz częściej wchodzi do naszych domów. Chodzi nie tylko o urządzenia takie jak drony czy drukarki 3D, ale także inteligentne telewizory czy lodówki.

 

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk/gaj

odpowiedz

mci tez ladnie wyglada :)

odpowiedz

zgadza się ;-) 

odpowiedz