Portfel US TOP 3
Postanowiłem zainwestować część swojego kapitału na rynku amerykańskim - dlaczego tak uczyniłem i jakie 3 spółki wybrałem?

Dlaczego zainwestowałem część swoich środków na rynku amerykańskim?

1) Sroga przecena o ponad 20% na głównym indeksie czyli "bądź chciwy gdy inni się boją"

Do inwestycji skłoniła mnie sroga przecena, jaką mieliśmy w USA od października do końcówki ubiegłego roku (spadki zatrzymały się w Wigilię Bożego Narodzenia).

Poniżej wykres amerykańskiego, głównego indeksu amerykańskiego - S&P 500 (kliknij aby powiększyć):

źródło: TopStock.pl

Na powyższym wykresie zaznaczyłem dołek ustanowiony w Wigilię ubiegłego roku - od absolutnego szczytu z końca września do absolutnego dołka, przecena wyniosła aż 21,5%! Jest to największy spadek tego indeksu od...9 lat. Co ciekawe, poprzedni spadek o 10% na początku 2016 roku został powstrzymany przez średnią 200-tygodniową (SMA200).

2) Niedowartościowanie spółek amerykańskich o uznanych markach

Lata temu dokonałem analiz dwóch, znanych chyba każdemu, spółek amerykańskich - Apple i Facebooka i byłem wręcz zakochany w obydwu, traktując je jako podmioty bliskie ideałowi pod względem inwestycyjnym. Analizę Apple zrobiłem w 2012 roku i otrzymał ode mnie ocenę 5,175 w skali od 1 do 6, natomiast Facebooka przeanalizowałem w styczniu 2015 roku i otrzymał ode mnie równą 5 (w skali od 1 do 6).

Można zatem powiedzieć, że od lat obserwowałem te 2 podmioty i miałem ich analizy zrobione według jakościowych krytetriów Fishera i Buffetta z ocenami piątkowymi - byłem ich zawsze pewny. Ta moja pewność co do Apple została dodatkowo wzmocniona przez zakupy Warrena Buffetta - w tej chwili akcje producenta Iphone stanowią największą pozycję w jego portfelu ok. 25% całości zainwestowanego kapitału przez kontrolowaną przez niego spółkę Berkshire Hathaway.

Kolejną spółką, która przykuła moją uwagę była Take-Two Interactive, właściciel legendarnego studia produkującego gry wideo - Rockstar Games. To oni stworzyli najpierw słynną serię "Grand Theft Auto" a później "Red Dead Redemption". Ostatnia ich produkcja - "Red Dead Redemption 2" okazała się mega hitem i osiągnęła rekord pod względem sprzedaży w weekend otwierający, pośród całej branży rozrywkowej, włączając w to filmową, muzyczną i czytelniczą! Tylko w 3 dni sprzedali 12 mln sztuk gry i wygenerowali aż 725 mln dolarów przychodów!

Dużo mówi się o tym, że rynek amerykański jest "drogi" i owszem, być może jako całość tak jest, ale ja zawsze stawiałem na selekcję spółek (stock picking) jak mój idol, wspomniany wcześniej Warren Buffett.

Przyjrzyjmy się podstawowym wskaźnikom wybranych przeze mnie trzech spółek z USA:

Apple

C/Z = 12,48 a ROE (rentowność kapitału własnego) = 47%!

Zadłużenie wynosi zaledwie 1,32 EBITDA.

Facebook

C/Z = 20.8 a przyszłe C/Z (szacowane na podstawie prognoz analityków) = 18,5 przy solidnym ROE = 25%.

Spółka nie ma żadnego zadłużenia!

Take-Two Interactive

C/Z szacunkowe za ten rok wynosi 21,7 ale wydaje mi się, że podobnie jak nasi rodzimi analitycy, tak profesjonaliści z Wall Street mają problemy z właściwym oszacowaniem przychodów i zysków z gier. Według mnie spółka jest tania, biorąc pod uwagę przyszłe projekty jak choćby "Grand Theft Auto 6".

Spółka nie ma żadnego zadłużenia.

Niech każdy odpowie sobie sam na pytanie czy wskaźniki C/Z na poziomie 12-20 to są jakieś zawyżone wartości, świadczące o przewartościowaniu akcji, szczególnie w przypadku spółek wybitnie technologicznych. Osobiście uważam, że rynek mocno przereagował, obawiając się mocnego ograniczenia rynku chińskiego lub nawet jego całkowitego zamknięcia. W przypadku Take-Two nie jest jednak uzasadniona obawa, bowiem w tych czasach większość gier i tak sprzedaje sie online.

3) Techniczne wyprzedanie spółek amerykańskich

Poniżej wykresy 3 wybranych przeze mnie spółek wraz ze wskaźnikami MACD i RSI

Facebook

kliknij aby powiększyć:

źródło: xStation

Kurs zatrzymał się na średniej 200-tygodniowej a wskaźniki MACD i RSI wręcz krzyczą, że spółka jest ekstremalnie wyprzedana.

Apple

kliknij aby powiększyć:

źródło: xStation

Sytuacja analogiczna jak na FB - kurs odbił się od średniej 200-tygodniowej a wskaźniki MACD i RSI pokazują mega wyprzedanie.

Take-Two Interactive

kliknij aby powiększyć:

źródło: xStation

Tu wprawdzie kurs ma jeszcze daleko do swojej średniej 200-tygodniowej - na wykresie zaznaczyłem tylko 15 i 45 tygodniowe ale moim zdaniem poprzedni dołek na 93 USD powinien zostać utrzymany.

Obecnie w portfelu "US TOP 3" znajdują się zatem:

Apple kupiony 07.01.2019 po 147,28 USD

Facebok kupiony 07.01.2019 po 137,16 USD

Take-Two Interactive kupiony 07.01.2019 po 100,54 USD

Zakupów dokonywałem przy kursie USD= 3,77 PLN (kurs roliczeniowy brokera - szczegóły poniżej).

Ten portfel zamierzam prowadzić minimum 10 lat czyli do przynajmniej do 2029 roku.

Gdzie prowadzę swój rachunek inwestycyjny?

Założyłem rachunek w XTB, gdzie prowizja na akcje zagraniczne wynosi 0,12% pd transakcji.

Inwestyując w akcje należy oczywiście zawsze pamiętać o ryzyku utraty części swojego kapitału.

Ja nie dotykam kontraktów terminowych ani CFD, gdzie jest dźwignia finansowa i można stracić dużo pieniędzy (nawet więcej niż się wpłaciło) - skupiam się tylko i wyłącznie na akcjach!

Jeśli jednak ktoś po otworzeniu konta skusi się na Forex, kontrakty terminowe lub CFD to niech pamiąta o tym co napisałem powyżej i że absolutnie ich nie polecam. Powtarzam raz jeszcze, że skupiam się wyłącznie na akcjach.

Jeśli chcesz inwestować w akcje amerykańskie na Wall Street to możesz otworzyć rachunek w XTB, z którego ja korzystam - poniżej mój link afiliacyjny:

Rejestruję rachunek w XTB oniline <<LINK>>

Otrzymuję wynagrodzenie od XTB za każdy otworzony rachunek ale nie wpływa to absolutnie na warunki jakie oni Tobie oferują. Uważam zupełnie obiektywnie, że oferta akcji zagranicznych jest po prostu bardzo korzystna (tylko 0,12% prowizji a dywidendy są wypłacane po potrąceniu podatku z kraju pochodzenia).

Z inwestorskim pozdrowieniem, 

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższym artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

I ostania rzecz Albercie  https://www.starcapital.de/en/research/stock-market-expectations/. Przecież sam również korzystasz jak ja z tej świetnej niemieckiej strony, a więc - USA przy obecnym Cape na poziomie 31-32 w perspektywie 15 lat dostarczą Ci średnioroczną stopę zwrotu z rynku kasowego na poziomie 2,7 % (mediana). Jeśli dobrze pamiętam wyliczenie dla Stanów wskaźnika Cape i przewidywanych stóp zwrotu w następnych 10 - 15 latach dokonane zostało w oparciu o zgromadzone dane z lat 1881 - 2015!!. Nota bene dla Polski Cape wynosi obecnie ok. 12 i pod tym względem jesteśmy w gronie najbardziej niedowartościowanych rynków. Teraz kapiał przepływa moim zdaniem z rynków rozwiniętych do emerging markets, w tym powoli m.in. do Polski. Czy to oznacza, że na rynku amerykańskim lub kanadyjskim nie ma spółek, którymi nie warto się zainteresować są takie - np. sektor wydobywczy ja ostatnio kupiłem Cameco Corp. (druga największa spółka wydobywcza uranu) notowana nie tylko w Toronto ale również na amerykańskim NYSE :-) perełka na long moim zdaniem a powodów jest bardzo wiele (wystarczy napisać, że po takim ciosie jak Fukusima sami Japończycy restartują swoje reaktory, a w budowie jest kolejnych 56, wydobycie funta uranu to koszt 50 - 60 USD - dzisiejsza cena to ok. 29 USD. Białek ostatnio stwierdził na jednej konferencji, że nie "tykałby" na rynku amerykańskim już spółek technologicznych a na pewno nic "co ma układy scalone".

odpowiedz

Przytłaczającą część swojego kapitału wciąż inwestuje w polskie akcje więc pełna zgoda jeśli chodzi o cały rynek amerykański, aczkolwiek nie zapominaj że ja nie inwestuję w ETF ale w konkretne spółki.

Co do Shillera to najtańszy jest w tej chwili rynek rosyjski ale czy to jest powód aby tam inwestować na longterm?

odpowiedz

Oczywiście, że rynek rosyjski najtańszy. Ja bym go nie przekreślał w całości :-)

Tu są również ciekawe spółki: więc weźmy na tapetę źle nam Polakom się kojarzącą spółkę jaką jest ...GAZPROM

1.Wielkość sprzedaży rośnie systematycznie od 7 lat z wyjatkiem 2009 roku, kiedy to przychody na chwilę spadły co było związane z rekordowo niskimi cenami ropy i gazu.

2.Zysk netto również jest stabilny i oscyluje w okolicy 25% - 30% w stosunku do przychodów.

3. Zadłużenie jest niskie i co ważne, systematycznie spada z roku na rok.

4. Wysokość dywidendy jest przyzwoita i wynosi obecnie 5%. W sytuacji zerowych stóp procentowych nie jest to częste zjawisko.

5. Zgodnie z polityką firmy od 40% do 70% zysku jest pozostawiane w firmie na cele inwestycyjne, podczas gdy od 17,5% do 35% spółka przeznacza na wypłatę dywidendy.

6.Przy obecnych wycenach akcje Gazpromu są kilkukrotnie tańsze od innych tego typu spółek np. Exxon Mobile oraz od Shell ....

 

 

 

odpowiedz

Jeśli chodzi rynki zagraniczne u polskich brokerów XTB czy BOŚ niestety Albercie pozbawiasz się świadomie części zysku z dywidend. W perspektywie long(kilkanaście do kilkudziesięciu lat) magia procentu składanego (najlepszy wynalazek ludzkości jak twierdził podobno Twój imiennik Albert Einstein) działać będzie coraz bardziej na niekorzyść i pozbawiać Cię części dywidendy, a w konsekwencji – wpływać istotnie na zmniejszenie wypracowanego zysku w portfelu inwestycyjnym w porównaniu do takiego samego portfela inwestycyjnego, tyle że założonego u innego zagranicznego brokera.Przyjęta przez BOSia czy XTB formuła opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółki amerykańskie skutkuje zawsze pobraniem podatku u źródła. Precyzyjniej - mimo, że pomiędzy Polską a USA istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, na mocy której podatek u źródła może być pobierany w preferencyjnej wielkości 15%.To formuła w jakiej DM BOŚ lub DM XTB pośredniczy w zawieraniu transakcji na rynkach zagranicznych (za pośrednictwem KBC Securities) powoduje, że amerykański IRS (odpowiednik polskiego US) nakazuje pobierać podatek od dywidend u źródła w wysokości 30%. Przedłożenie formularza W-8BEN przez inwestora nie zmienia niczego w stosowanej formule przez bossę(nadal będzie pobierane 30 % podatku u źródła).Tego problemu nie da się przeskoczyć  żaden sposób dopóki polscy brokerzy będą korzystać z pośrednictwa KBC Securities. Z tego co pamiętam Interactive Broker (jako broker amerykański) również pobierze 30 % podatku u źródła. Są brokerzy (nie chciałbym wymieniać z nazwy, aby nie być posądzonym o kryptoreklamę ) np.portugalski, którzy mają zupełnie inną formułę rozliczania podatku z rynku amerykańskiego. Inwestorzy inwestujący w spółki amerykańskie składają po otwarciu rachunku brokerowi formularz W8 -formularz rezydencji - dzięki niemu nie będzie pobierany podatek od dywidendy w wysokości 30% a będzie to tylko 15% ( u źródła).Co to oznacza dla polskiego inwestora. Od otrzymanej dywidendy brutto pobierany jest u źródła podatek w wysokości 15%. Rozliczając się w Polsce (jako rezydent tego kraju) i wypełniając PIT – 38 i PIT Z/G płacimy w przypadku dywidendy różnicę między podatkiem pobranym u źródła (15 proc), a podatkiem jakiemu podlegają dywidendy w RP ( 19 proc. podatkiem od zysku kapitałowych – podatkiem „Belki”}. Fiskus amerykański (IRS) i polski Urząd Skarbowy „odcinają” nam łącznie z dywidendy nie 30 %, a 19 %. Ogromna różnica. Ta zmiana sposobu rozliczenia dywidendy z rynku amerykańskiego u brokerów ma niestety kluczowe znaczenie przy budowaniu dużego, długoterminowego portfela spółek dywidendowych – z pewnością widziałeś wykresy i doskonale wiesz jak w perspektywie długoterminowej (20 – 30 lat) średniorocznie pół procenta/jeden procent mniej lub więcej zysku zasadniczo wpływa na końcowy wynik portfela inwestycyjnego

odpowiedz

to ciekawe, bo ja uzyskałem zapewnienie ze strony XTB że podatek jest płacony w kraju pochodzenia akcji czyli w tym przypadku 15% i trzeba niestety dopłacić jeszcze dodatkowe 4% aby łącznie był nasz Belki 19%

odpowiedz

W xtb  pobierają 30 procent od dywidendy. Sprawdzone. Pozdrawiam.

odpowiedz
Odpowiedź do Jaksa  z dnia 14.01.2019 15:05

tak macie racje. zostałem chyba nieumyślnie wprowadzony w błąd przez pracownika XTB. Chodziło mu o podatek od zysków kapitałowych od transakcji kupna lub sprzedaży. w przypadku dywidend faktycznie jest to 30%. Dobrze że wybrałem do swojego portfela spółki niedywidendowe

odpowiedz

Aż mnie zaskoczyłeś. Mimo, iż byłem pewny tego co piszę zadzwoniłem do XTB (ja generalnie prowadzę mocną walkę np. Bosiem(mam tam np. IKE w rachunku maklerskim), żeby wyszli ze stagnacji w ofercie i zmienili m.in. formułę współpracy z KBC Securities, ale twierdzą, że stawiam im bardzo wysoko poprzeczkę). Niestety Albercie jest tak jak napisałem - dywidenda od akcji i ETF - ów z rynku amerykańskiego u źródła pobierana jest w wysokości 30 %, jedynie CFD na akcje i CFD na ETF-y  15% (ja CFD bardzo rzadko stosuję i tylko do shortowania). KBC Securities mówiąc obrazowo wrzuca wszystkich nas inwestorów do jednego worka nie rozróżniając kto jest rezydentem USA a kto nie jest).

Zgadzam się z Tobą, że przewalutowanie nie jest w XTB złodziejskie. Muszę obiektywnie powiedzieć, że XTB aktualnie zmienia się ... na lepsze. Coraz ciekawiej wygląda ich oferta jeśli chodzi o Equity (akcje i ETFy) i kosztowo również. Bez dwóch zdań, jeżeli będą trzymać się konsekwetnie przyjętej wizji dalszego rozwoju uzyskają pozycję dominującego brokera na polskim rynku. Generalnie chciałbym w końcu doczekać się polskiego brokera z ofertą na światowym poziomie do rynków globalnych - XTB jest na dobrej drodze do tego, czego sobie i Tobie życzę:-) Sam otworzyłem u nich niedawno konto (jakby mi ktoś powiedział, że będę miał konto do rynków zagranicznych u brokera polskiego jeszcze 2 lata temu to bym powiedział, że trzeba mnie od razu ubezwłasnowolnić całkowicie ;-). Narazie jest ok, choć brakuje mi dostępu do wielu instrumentów ale im szczerze kibicuję. Kosztowo równają się ze średnią światową. Pozdrawiam Marcin : -)

odpowiedz

Hej Albert no sorry ale chyba nie otworzyłeś rachunku w XTB w PLN :-) To szkoleniowy błąd na rynkach zagranicznych bo za każdym razem przy otwarciu lub zamknięciu pozycji kwotowanej w USD następuje przewalutowanie. W XTB można np. mieć 4 konta, w tym w USD, EUR i PLN Ja zawsze na rynkach zagranicznych używam konta w walucie właściwej do otwieranej pozycji. Dla waloru w USD konta w USD, dla pozycji kwotowanej w EUR - konta w EUR itp. Zatem zakup waluty konta winien nastąpić w kantorze internetowym lub ew. w kantorze Aliora i darmowe zasilenie konta w XTB. Każde przewalutowanie na rachunku z PLN/USD, PLN/EUR i odwrotnie to strata Twoja i zarazem zysk brokera. No chyba, że chciałeś innych zachęcić do nabijania kasy brokerowi, ale o to Cię akurat nie posądzam. Pozdrawiam Marcin   

 

odpowiedz

widzisz, otworzyłem tam konto z myślą glównie o polskim parkiecie. Nie spodziewałem się aż tak dużej zwały w USA, która otworzyła w moim przekonaniu dużą okazję - przynajmniej w krótkim terminie. Do kolejnych, ewentualnych transakcji faktycznie będę wykorzystywał konto dolarowe aczkolwiek byłem zdziwiony że ten przelicznik walutowy nie jest wcale jakiś złodziejski

odpowiedz

To prawda nie jest złodziejska. Oferta XTB wygląda coraz ciekawiej jeśli chodzi o ETF  i rynek akcji . Zmieniają się ... na lepsze i mają szanse zostać dominującym brokerem w Polsce jeżeli nie zejdą z przyjętej wizji dalszego rozwoju.

odpowiedz

Mądra  decyzja....Nareszcie,bo polski rynek...na razie  tkwi  w  marażmie,a to  oznacza,że  może  tam  jeszcze  dlugo  pozostać..dopóki nie  ustabilizyje  sie  sytuacja  pollityczna w  naszym kraju na  co  się  chyba  szybko  nie  zanosi....mimo roku  wyborczego (tym  bardziej)....a  więc  rzeczywiście,żeby  się rozwijać tak  jak ty  to  robisz  i  osiągać  dobre rezultaty po prostu...nie ma  innego wyjścia.Poza tym  postawileś  na  sprawdzony i  przewidywalny,najbardziej  dojrzały  rynek.Weż też pod  lupę inne  branże z  segmentów: zdrowia,innowacyjnych  technologii(sztuczna intelegencja).życzę  suksesów!!! Brawo!!!

odpowiedz

Czesc Albert. 

Zaskoczyl mnie Twoj wpis, bo czytam i ogladam Cie regularnie i sam kupilem Apple 1 dzien przed Twoimi zakupami. Czy zabezpieczasz sie przed zmiana kursu usd/pln? 

Pozdr.

M

odpowiedz

witam, nie zabezpieczam się przed spadkiem USD. Planuje podróż na WZA Take-Two Interactive lub Apple więc jak ewentualnie spanie na wartośći to będzie dla mnie naturalnym hedgingiem

odpowiedz

Albert, dwa pytania:

1. prowizja 0,12%, ale nie mniej niż ile PLN?

2. wiem że masz afiliację ale ja mam u Ciebie wykupioną subskrypcję longterm więc spytam wprost: czy XTB to zaufana firma? ma licencję maklerską? kto gwarantuje że akcje nie znikną nagle? pamiętamy smród XTB sprzed ponad roku o niesymetrycznych zleceniach. kurs XTB na GPW zjechał przez 3 lata o 57%. na pewno warto im zaufać?

odpowiedz

witam,

1. minumim 5 USD

2. nie polecałbym niczego czego sam nie sprawdziłem i z czego sam nie korzystam. Uważam że XTB to bardzo dobra oferta - 0,12% i uczciwe kursy przewalutowania. Mają licencję domu maklerskiego pod polskim KNF więc posiadane akcje są prawdziwe i posiada się pełne prawa tak jak w każdym innym licencjonowanym domu maklerskim. Te same gwarancje w przypadku bankructwa tego brokera jak w innych pod polskim KNF.

odpowiedz

Witam,

Jeśli Take-Two Interactive jest wyprzedany to ja chyba patrze na inny wykres. Dla mnie drogi....... moze podejsc 120-130 .....ale jaka  tam przeepaść........ myśle Longterm że troche za szybkko z zakupami...... albo za późno o kilka lat w USA. Ale Longterm pewnie bedzie dokupował aż za 10 lat pokaze nam śreednią .......... życze mimo wszystko zysków.

odpowiedz

Możesz mieć rację - ja liczę się z porażką i przyjmą ją z należytą godnością - po męsku

odpowiedz

Z tym podatkiem od dywidend to jest tak jak u innych polskich brokerów - 30%, więc jak ktoś się decyduje na portfel stricte dywidendowy, to jednak broker zagraniczny będzie efektywniejszy. 

odpowiedz

A tak spytam, orietujecie sie jak z dywidendami wyglada to w DeGiro?

odpowiedz