PlayWay - analiza spółki
Kolejną spółką, którą biorę na warsztat jest gamingowy konglomerat a może raczej inkubator studiów gamedev - PlayWay.

1) SPÓŁKA POWINNA BYĆ TANIA POD WZGLĘDEM WYCENY WSKAŹNIKOWEJ (C/Z, C/WK, C/ZO). 

Na dzień dzisiejszy (17.12.2018 r.) wskaźniki wyglądały następująco:

C/Z: 20 (średnia WIG: 11,46)

C/WK: 10,8 (średnia WIG: 0,89)

C/ZO: 20,91 (średnia WIG: 9,16)

Spółka nie jest tania na dzień dzisiejszy, aczkolwiek w porównaniu do innych podmiotów z branży jej wskaźniki wyglądają atrakcyjnie a biorąc pod uwagę fakt, że w bilansie nie ma uwzględnionych wartości spółek zależnych (mają udziały w 44 studiach gamedev), to można wysnuć wniosek, że wręcz bardzo atrakcyjne. No dobra ale konserwatywnie podchodząc daję tylko 3,5 za ten punkt.

Ocena (w skali 1-6):  3,5

2) SILNA MARKA, UNIKALNY PRODUKT LUB TECHNOLOGIA O POTENCJALNYM ZASIĘGU MIĘDZYNARODOWYM

Spółka nie ma wyrobionej marki jako takiej, a gracze raczej nie utożsamiają kupowanych gier z Playwayem ale trzeba przyznać, że zasięg międzynarodowy jest gigantyczny a cyfrowa dystrybucja gier bardzo w tym pomaga.

Ocena (w skali 1-6):  5

3) STABILNY AKCJONARIAT (STOSUNKOWO NISKIFREE FLOAT)

Głównymi akcjonariuszami są prezes Krzysztof Kostowski  i jego wspólnik występujący poprzez ACRX Investments (Obydwaj z takim samym udziałem 40,91%) - reszta to akcje w wolnym obrocie czyli tzw. free float.

Fakt, że w rękach prezesa jest tak duży pakiet odczytuję jako duży atut i dowód na to, że pokłada dużą wiarę w kierowane przez siebie przedsiębiorstwo.

Ocena (w skali 1-6):  6

4) STOSUNKOWO NISKIE ZADŁUŻENIE (WSPÓŁCZYNNIKCAPITAL GEARING, WSKAŹNIK OGÓLNEGO ZADŁUŻENIA)

Wskaźnik Ogólnego Zadłużenia na poziomie 6,39% jest śmiesznie niski, średnia dla spółek z sektora gamingowego to 8,43% a dla indeksu WIG = 51,98%

Współczynnik Capital Gearing jest również genialny i wynosi zaledwie 7% wobec średniej gamedev na poziomie 31% i dla całego WIG-u wynoszącej 98%.

Ocena (w skali 1-6):  6

5) KOMPETENTNY I ZDETERMINOWANY ZARZĄD O STABILNYM SKŁADZIE

Krzysztof Kostowski to tegoroczny laureat prestiżowego konkursu E&Y  "Przedsiębiorca roku" w kategorii "Nowe technologie/Innowacyjność" i niech ten fakt mówi sam za siebie. Czapki z głów za stworzenie, praktycznie od zera przedsięiorstwa wartego ponad 1 miliard złotych i zatrudniającego kilkaset ludzi.

Ocena (w skali 1-6):  6

6) CZY SPÓŁKA PLANUJE FINANSOWAĆ SIĘ POPRZEZ KOLEJNE EMISJE AKCJI? 

Nie, nie ma zamiaru wykonywać tego typu operacji. Nie ma zupełnie takich potrzeb gdyż doskonale radzi sobie pod względem przepływów gotówkowych i jest firmą samofinansującą się.

Ocena (w skali 1-6):  6

7) CZY SPÓŁKA ZAMIERZA PRZEPROWADZIĆ SKUP AKCJI WŁASNYCH (BUY BACK)?

Spółka nie planuje skupu akcji własnych i nie posiada akcji własnych.

Ocena (w skali 1-6):  6

8) CZY SPÓŁKA WYPŁACA LUB PRZYNAJMNIEJ ZAMIERZA WYPŁACAĆ DYWIDENDĘ? 

Kolejny wielki plus i spora niespodzianka, bo rzadko która spółka gamingowa wogóle rozważa wypłacać dywidendę a PlayWay robi to regularnie i ma w statucie pozwolenie na przeznaczanie nawet 100% zysku netto na ten cel.

Ocena (w skali 1-6):  6

9) CZY SPÓŁKA MA WYSOKĄ RENTOWNOŚĆ KAPITAŁÓW WŁASNYCH I AKTYWÓW (ROE I ROA)?

Na dzień 17.12.2018 wskaźniki są na następującym poziomie:

ROE: 78,39% (średnia WIG: 8,25%)

ROA: 70,55% (średnia WIG: 3,78%)

Co tu dużo mówić - to są wręcz niewiarygodnie wysokie rentowności biznesu i jeśli będą utrzymane to spółkę czeka dalszy, dynamiczny rozwój.

Ocena (w skali 1-6):  6

10) CZY SPÓŁKA MA DOBRĄ KOMUNIKACJĘ Z AKCJONARIUSZAMI?

Prezes Kostowski jest obecny na konferencjach dla inwestorów indywidualnych a sam byłem świadkiem tego, że potrafi nawet poświęcić dodatkową ponad godzinę aby odpowiedzieć na pytania inwestorów w kuluarach już po zakończeniu swojej prelekcji. Na stronie internetowej na bieżąco podawana jest i uaktualniana lista premier, można zapisać się na newsletter dla inwestorów.

Ocena (w skali 1-6):  6

11) CZY SPÓŁKA MA JASNO OKREŚLONY PROFIL PODSTAWOWEJ DZIAŁALNOŚCI?

Inwestowanie w młode, zdolne studia gamedev i później wydawanie najbardziej obiecujących produkcji. Pomimo tego, że spółkę można uznać za swego rodzaju konglomerat, to jednak wszystkie spółki córki prowadzą tę samą działalność czyli produkcję gier wideo.

Ocena (w skali 1-6):  6

12) CZY SPÓŁKA JEST W STANIE UTRZYMAĆ STAŁĄ DYNAMIKĘ ZWIĘKSZANIA ZYSKÓW?

Branża gier wideo rośnie bardzo dynamicznie, a platformy cyfrowej dystrybucji gier powoli obniżają swoje prowizje (ostatnio pierwszy krok w tym kierunku poczynił lider branży - Steam). Ale nawet abstrahując od tego, to PlayWay ma w swojej stajni aż 44 studia i niech 2-3 osiągnie sukces porównyalny z 11 bit studios (akpitalizacja ponad 500 ml  zł) i dzisiejsza wycena spółki staje się wręcz śmiesznie tania. A najważniejsze to stały napływ przychodów z kolejnych premier, których w przyszłym roku ma być przynajmniej kilkanaście, a w porywach kilkadziesiąt (wliczając w to również te najmniejsze, niskobudżetowe).

Ocena (w skali 1-6):  6

PODUMOWANIE I OCENA KOŃCOWA:

 

Przyznam szczerze, że jestem w szoku jak wysoka ocena końcowa wyszła - 5,5 stawia spółkę wyżej niż Apple czy CD Projekt i muszę w tym miejscu przedstawić kilka moich wątpliwości. Przede wszystkim, największym ryzykiem dla spółki jest ewentualna śmierć lub pogorszenie stanu zdrowia prezesa, który jest motorem napędowym biznesu i jednocześnie Ojcem założycielem, który haruje aby jego dziecko rosło w dostatku. Druga sprawa to dolar - jeśli kurs dolara by mocno poleciał na pysk w kolejnych latach, to ciężko o duże dynamiki zysku, nawet biorąc pod uwagę, że oni wypuszczają kilkanaście - kilkadziesiąt gier rocznie.

Muszę zatem podkreślić, że tak wysoką ocenę tego przedsiębiorstwa uzasadniają moim zdaniem dwa warunki - dobre zdrowie prezesa Kostowskiego i dolar powyżej 3,7 zł.

POZOSTAŁE ponad 100 ANALIZ POLSKICH i ZAGRANICZNYCH SPÓŁEK MOŻNA ZNALEŹĆ W ZAKŁADCE "ANALIZY SPÓŁEK

https://longterm.pl/Analizy-Spolek.html

Dane finansowe i wskaźnik AF aktualne na dzień 11.04.2018 - źródło: www.topstock.pl

Z inwestorskim pozdrowieniem, 

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższym artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Moim zdaniem w tej chwili najlepsza spółka na GPW, miałem szczęście zainwestować w nią na początku roku 2018r. Od tamtej pory śledzę wszystkie informacje o spółce i cały czas mnie utwierdzają w tym przekonaniu.

2019r. rok będzie rekordowy pod względem zysków dla Playway. Ciągły przychód z wypuszczonych już gier, plus rekordowe około 50 nowych premier wraz z coraz lepszą jakością produktu może dać wzrost o 60-100% jeśli chodzi o przychody w porównaniu z rokiem 2018r.

 

Jednak mam pewne obawy jeśli chodzi o nadchodzący rok w związku z sytuacją na świecie, jak zachowa się kurs w tej sytuacji.

 

 

odpowiedz

A co Albert sądzi o USA nie dawno pisaleś że to tylko korekta .Po 9 latach mocnej hossy indeksy lecą na łeb.Czy nadal to korekta choć 20% jeszcze nie padło????

 

odpowiedz

trzeba sie uważam mentalnie przygotować na wejście Ameryki w rynek niedźwiedzia. Pozdrawiam

odpowiedz

To jeszcze mi wytłumacz jak czesto się mylisz to za co ty bierzesz abonament .Takie analizy to ja sam mogę sobe z kresek wyrysować.Oraz wiedzy o cyklach gospodarczych

odpowiedz

Nie napiszę "a nie mówiłem" bo nie wypada. Wzorsty nie mogą trwać wiecznie, gospodarka nie może wiecznie rosnąć. Pierwsze sygnały o nadciągających problemach pojawiły się rok temu, ale ludzie lubią wierzyć w to że będzie dobrze, bo dlaczego miałoby być źle ?  Ja zamknąłem już prawie wszystkie pozycje, zostały mi dosłownie trzy spółki. Przypominam że w czasie kryzysu cash is king, a kryzys/załamanie/recesja, zwał jak zwał, niedługo zapuka do drzwi nas wszystkich. 2008 rok będzie przy tym małym, niewinnym bączkiem. Pozdrawiam

odpowiedz
Odpowiedź do Felek  z dnia 20.12.2018 15:55

Oczywiste juz nadchodzi przegrzanie .wszyscy domagaja się podwyżek jak gospodarka wchodzi w fazę przegrzania .Konczy sie kolejny cykl koniunktury .Usa leci jak kamień u nas konczy się fala B w pieciostopniowej ktora jest ciagnieta przez Londyn i Nowy Jork przez pare spółek na małych wodospad .Fala C wytrzepie resztę optymistów

odpowiedz

Zwracam uwagę że Playway w 1 kw 2018 miała jednorazowe i niepowtarzalne 14 mln przychodu która zawyża zysk . Gdyby nie uwzględniał tego to faktyczne c/z jest w okolicach 30 a nie 20.

odpowiedz

to prawda (chodziło o debiut CFG na NewConnect) i kolejne takie wydarzenie będzie miało miejsce w IV kw. z powodu debiutu Movie Games na NewConnect spółka zaksięguje ok. 15 mln zł zysku z tego tytułu że ma w spółce 33% udziałów.

odpowiedz

p. Albercie 

weź pan się nie wygłupiaj i te analizy wrzuć dla swoich abonentów.

przynajmniej będą mogli się pochwalić za co płacą.

na ogólnym one nie są potrzebne.

tutaj to już tylko można jakiś żart napisać, tyle pozostało z bloga który kiedyś czytałem.

odpowiedz

Tak patrzę na to, co robisz i sięzastanwiam, kiedy się ockniesz.

Ile można cisnąć na ten sam temat. 

Dzięki Tobie wiele osób wtopiło kasę kupując na szczytach, gdy Ty ciągle mówiłeś wzrośnie, wzrośnie, bo kolejna gra, bo ble ble  i inne ble ble.

 

Szkoda słów.

odpowiedz

Ja nigdy nikogo nie namawiałem do żadnej inwestycji - pokazuje co sam robię czysto edukacyjnie. Jeśli popełnię błąd to ja tracę pieniądze, choć przejściowo bo jak wiadomo podchodzę do inwestycji wybitnie długotetminowo i kto to zrozumie ten z pewnością na polskim rynku nie straci w kolejnych latach. Tak uważam i jest to tylko moje osobiste zdanie i nie chciałbym aby się ktokolwiek tym kierował.

Pozdrawiam

odpowiedz

Bardzo ciekawa analiza. Czekam na rajd na północ. Pozdrawiam,

odpowiedz

Albert ja pamiętam jak analizowałeś PLAY po debiucie przy cenie okoo 35zł  i wyszły Ci wtedy  punkty blisko maksów  i też wtedy szczenka Ci opadła , a gdzie teraz jest Play?  

odpowiedz

Faktycznie dokonałem takiej analizy Play po debiucie ale nie uzyskała aż tak wysokiej oceny końcowej jak Playway:

https://www.longterm.pl/Play-Analiza-Spolki.html

a poza tym to mam nadzieję, że nikt nie interpretuje moich analiz i ocen jako rekomendacji. Ja nie jestem nieomylny a wręcz zapewniam że często się mylę Inwestowanie to gra błędów. 

odpowiedz

Ciekawa strategia obrony...

Cóż bierzemy Twoje błędy na klate... Bo nie mamy wyjscia...

Tylko za co jest ten abonament... Horoskopy w gazecie wychodza taniej...

odpowiedz