Play - analiza spółki
Mieliśmy w lipcu największy debiut ostatnich lat - sprzedano akcji Play Communications za aż 4,4 mld zł. Jak oceniłem spółkę według moich 12 kryteriów jakościowych po lekturze świeżego jeszcze raportu finansowego za II kw. 2017?

 

1) SPÓŁKA POWINNA BYĆ TANIA POD WZGLĘDEM WYCENY WSKAŹNIKOWEJ (C/Z, C/WK, C/ZO).


Na dzień 23.08.2017 wskaźniki są następujące:


C/Z:  15,74 (średnia dla sektora: 22,05; średnia dla WIG: 16,03)

C/WK: 6,43 (średnia dla sektora: 0,73; średnia dla WIG: 1,19)   

C/ZO: 8,09 (średnia dla sektora: 18,03; średnia dla WIG: 11,59

Pomimo gorszych wyników za II kw. ze względu na jednorazowe i w większości czysto księgowe koszty, C/Z wynosi umiarkowane 15,74. Jeśli by oczyścić wyniki o one-offy to C/Z za cały 2017 rok może zejść poniżej 10 i dlatego daję ocenę bardzo dobrą.


Ocena (w skali 1-6): 5


2) SILNA MARKA, UNIKALNY PRODUKT LUB TECHNOLOGIA O POTENCJALNYM ZASIĘGU MIĘDZYNARODOWYM

Genialny marketing sprawił, że spółka z niczego zdobyła aż 28% rynku (jeszcze kwartał temu było to 25%!). Można powiedzieć, że jest to jeden z przykładów marketingowego blitz kriegu i case study na którym działy marktingu powinny się uczyć jak walczyć z silną konkurencją. Play musiał przecież stanąć w szranki z takimi gigantami jak France Telekom (Orange), Deutsche Telekom (T-mobile) i rodzimym Polkomtelem, przejętym później przez imperium Polsatu. W tej chwili jest to jedna z nalepiej rozpoznawalnych polskich marek a rozpoznawalność rośnie wśród młodzieży, przez co jest wciąż na fali wznoszącej. Tylko dlatego, że nie ma ich jeszcze zagranicą przyznaję "tylko" piątkę.


Ocena (w skali 1-6): 5


3) STABILNY AKCJONARIAT (STOSUNKOWO NISKI FREE FLOAT)


Jest stabilny, duży akcjonariusz w postaci funduszu inwestycyjnego Impera Holding z 50,5% udziałem.


Ocena (w skali 1-6): 5


4) STOSUNKOWO NISKIE ZADŁUŻENIE (WSPÓŁCZYNNIK CAPITAL GEARING, WSKAŹNIK OGÓLNEGO ZADŁUŻENIA)

Jest to niewątpliwie największa wada spółki.  Capital gearing wynosił atronomiczne 550%, co byłoby uzasadnione w przypadku banku lub ubezpieczyciela ale nie telekomu. Wskaźnik ogólnego zadłużenia wynosi również alarmujące 87%, a dodatkowo mają bardzo duży udział długu w walutach obcych i to również jest duże ryzyko.


Ocena (w skali 1-6): 1


5) KOMPETENTNY I ZDETERMINOWANY ZARZĄD O STABILNYM SKŁADZIE


Jeśli chodzi o zarządzanie spółką to czapki z głów i dotychczasowy, wielki sukces mówi chyba sam za siebie.


Ocena (w skali 1-6): 6


6) CZY SPÓŁKA PLANUJE FINANSOWAĆ SIĘ POPRZEZ KOLEJNE EMISJE AKCJI?


Nie


Ocena (w skali 1-6): 5


7) CZY SPÓŁKA ZAMIERZA PRZEPROWADZIĆ SKUP AKCJI WŁASNYCH (BUY BACK)?

Nie zanosi się na to, szczególnie że ma zamiar wypłacać sowite dywidendy ale pewności oczywiście nigdy nie ma, dlatego tylko 5.


Ocena (w skali 1-6): 5


8) CZY SPÓŁKA WYPŁACA LUB PRZYNAJMNIEJ ZAMIERZA WYPŁACAĆ DYWIDENDĘ?

Tak, za ten rok ma zamiar wypłacić 650 mln zł, co przy oobecnym kursie dawałoby stopę dywidendy na poziomie ponad 7%.


Ocena (w skali 1-6): 6


9) CZY SPÓŁKA MA WYSOKĄ RENTOWNOŚĆ KAPITAŁÓW WŁASNYCH I AKTYWÓW (ROE I ROA)?


ROE: 42,5% (średnia branżowa: 2,6%; WIG: 8,5%)
ROA: 5,72% (średnia branżowa: 1,93%; WIG: 3,93%)

Tak wysoka rentowność biznesu jest wręcz oszałamiająca, szczególnie biorąc pod uwagę konkurentów w branży ale i szeroki rynek spółek notowanych w Polsce.

Ocena (w skali 1-6): 6

10) CZY SPÓŁKA MA DOBRĄ KOMUNIKACJĘ Z AKCJONARIUSZAMI?

Na razie ciężko oceniać ale bazując po organizacji IPO i przedstawionych dokumantach to jest bardzo OK.


Ocena (w skali 1-6): 5


11) CZY SPÓŁKA MA JASNO OKREŚLONY PROFIL PODSTAWOWEJ DZIAŁALNOŚCI?

Tak.


Ocena (w skali 1-6): 6


12) CZY SPÓŁKA JEST W STANIE UTRZYMAĆ STAŁĄ DYNAMIKĘ ZWIĘKSZANIA ZYSKÓW?


Uważam, że rynek zupełnie nie wycenia kolejnych usług jakie moga zaoferować swoim klientom jak choćby telewizja (już flirtują z Showmaxem), bankowość, światłowody, a także wykorzystanie big data w ramach choćby fintechu.


Ocena (w skali 1-6): 6

OCENA KOŃCOWA - ŚREDNIA WAŻONA:

 


PODSUMOWANIE:

Sam jestem bardzo pozytywnie zaskoczony aż tak wysoką oceną jaką uzyskała spółka według moich 12 kryteriów, nawet pomimo 1 za gigantyczne zadłużenie.  Ocena bliska 5,0 stawia Play na tej samej półce co Apple, Fejs czy nasz CD Projekt, o ile oczywiście czegoś bardzo nie schrzanią i nie pojawią się ryzyka natury ustawodawczej. Potwierdza to zatem moją decyzję o zainwestowaniu w akcje Play w ramach portfela akcji dywidendowych.

Pozostałe ponad 100 analiz polskich spółek można znaleźć w zakładce "Analizy spółek" <link>

Wskaźniki analizy fundamentalnej pochodzą z serwisu biznesradar.pl i fundamentalna.net z dnia 23.08.2016.

Z inwestorskim pozdrowieniem, 

Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Email: kontakt@longterm.pl 

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Panie Alberciku, czytałem wiele Pana takich analiz, ale ta wygląda na prawdę dziwnie. Za C/WK 6,43 daje Pan ocenę 5? Akcjonariat nie jest stabilny. Właściciele sygnalizowali, że chcę również resztę akcji sprzedać. Dobra komunikacja z akcjonariuszami, to rozumiem jest ten prospekt emisyjny tylko w języku angielskim? Dla mnie to była kompromitacja. Do innych podpunktów też mam małe zastrzeżenia, ale one są niepewną przyszłością, więc o nich nie piszę. Ocena jak dla mnie naciągana, podobnie jak to utrzymywanie kursu Play... Pozdrawiam Panie Alberciku, siubidubi

odpowiedz

Przeraźliwie prostacka analiza.

A gdzie ocena biznesu i perspektyw.

Przecież to nie C/Z jest decydujące, ale przyszłe C/Z.

Rynek nasycony, więc jak Play ma się dalej rozwijać? Główni sprzedali akcje na szczycie, bo biznes jest już schyłkowy.

 

odpowiedz

Krótko i treściwie- analiza potwierdziła moją rekomendację- Sprzedaj Play.

odpowiedz

2. Niech będzie, że silna marka, ale nie ma ich za granicą, trudno tu też mówić o unikalnym lub przełomowym produkcie czy szczególnej przewadze konkurencyjnej. Wyjście za granicę będzie mega trudne, bo wątpię żeby gdzieś regulator dał Playowi tak dobre warunki na start jak w Polsce, gdzie chodziło o rozbicie oligopolu (co się zresztą udało). Pięć to chyba za dużo w tym punkcie.

10. Komunikacja z akcjonariuszami - pięć to zdecydowanie za dużo. Spółka notowana na GPW nie tworzy raportu po polsku? To jest lekceważenie iwestora indywidualnego, niezależnie od merytorycznej wartości dokumentów. Nie jest to jednorazowa wpadka, bo przecież prospekt emisyjny też nie był dostępny po polsku.

 

Żeby nie było, uważam, że Play ma dobre perspektywy, sam mam ich w portfelu, ale w tych dwóch punktach skorygowałbym ocenę.

odpowiedz

witam, być może zweryfikuje moje oceny w tych dwóch punktach ale za markę dałem 5 moim zdaniem zasłużenie - wyrobili sobie ją bardzo dobrze. a zagranicę też mogą wyjść i mam na myśli raczej kraje naszego regionu - Ukrainę, Białoruś, kraje Bałtycie, Rumunię i Bułgarię a być może niezagospodarowaną i zniszczoną po wojnie Syrię, otwierający się powoli na Zachód Iran. Menadżer z wizją już by szukał tam możliwości.

odpowiedz

Raport utwierdził moją wcześniejszą decyzję o pozostawieniu mojego pakietu 874 akcji w portfelu.

odpowiedz

To dlaczego ma Pan tylko  taki skromiutki pakiecik tych akcji ? Skoro analiza bije pozostałe pozycje z portfela dywidendowego to waga papierów powinna być zupełnie inna ?

odpowiedz

Słuszna uwaga - mam w tej chwili 7000 tys. gotówki i zamierzam całość przeznaczyć na kupno Playa a potem mogę przeznaczać 1000 zł miesięcznie na ten cel, zatem teraz praktycznie co miesiąc będę dokupywał tylko Playa aż osiągnie 20-25% portfela.

odpowiedz

errata: oczywiście chodziło o 7 000 zł

odpowiedz

2) Marka silna (nawet bardzo), ale brak unikalnosci produktu ani potencjału międzynarodowego + pytanie czy ktoś może zdobyć udziały w rynku znacząco powyżej 1/4 (Play sporą część wzrostu zawdzięcza wojnie cenowej i wsparciu państwa/konkurencji)

3) W tym przypadku, to chyba bardziej potencjalny nawis 50% akcji spółki + połowa akcji w FF to aż "5"?

4) Play chyba nie emitował nowych akcji, tylko sprzedawane były istniejące

12) Z drugiej strony jest sporo ryzyk (sprawa podatków, odejście roamingu, zadłużenie, inwestycje w infrastrukturę), a kwestie dosprzedaży przez telekomy na razie chyba nie wyglądają dobrze (bankowość, energia)

odpowiedz

Odpowiadam na Pana uwagi:

2) Marka silna (nawet bardzo), ale brak unikalnosci produktu ani potencjału międzynarodowego + pytanie czy ktoś może zdobyć udziały w rynku znacząco powyżej 1/4 (Play sporą część wzrostu zawdzięcza wojnie cenowej i wsparciu państwa/konkurencji)

Uważam, że Play będzie dalej agresywnie rozpychał się na rynku i docelowo, za kilka lat dobije do 40-50% udziału w rynku ale wtedy pewnie zainteresuje nim UOKIK 

3) W tym przypadku, to chyba bardziej potencjalny nawis 50% akcji spółki + połowa akcji w FF to aż "5"?

Istnieje takowe ryzyko ale nie sądzę aby główny akcjonariusz chciał się dalej pozbywać akcji na zasadzie "nie sprzedaje się kury znoszącej złote jaja"

4) Play chyba nie emitował nowych akcji, tylko sprzedawane były istniejące

Zgadza się! Muszę to zweryfikować!

12) Z drugiej strony jest sporo ryzyk (sprawa podatków, odejście roamingu, zadłużenie, inwestycje w infrastrukturę), a kwestie dosprzedaży przez telekomy na razie chyba nie wyglądają dobrze (bankowość, energia)

Ma Pan rację - ten punkt muszę zweryfikować ale po kolejnym kwartale jeśli takowe się zmateriaizują - ta analiza jest przecież elastyczna i podlega weryfikacji w obliczu zmieniających się okoliczności.

Pozdrawiam!

 

odpowiedz