Jak inwestować podczas paniki???
Mamy największą panikę w historii naszej giełdy czyli od 1991 roku. Czy ona jest uzasadniona?

Obecne spadki to jest według mnie czysta psychologia i przecież już słynny fizyk - Isaac Newton, który namiętnie inwestował na giełdzie, stwierdził: "jestem w stanie przewidywać ruchy ciał niebieskich ale nie szaleństwo ludzi"... obecny przypadek idealnie pasuje do tego cytatu.

Wielki nauczyciel Warrena Buffetta - Ben Graham porównał z kolei rynek akcji do osoby chorej na dwubiegunową depresję maniakalno-depresyjną. Raz przychodzi do nas w histerii i panice chcąc opchnąć nam cenne akcje za bezcen, a potem za jakiś czas, będąc w euforii, jest w stanie kupić te same aktywa po każdej cenie. W tej chwili posiadając gotówkę, inwestor jest Panem sytuacji - może czekać aż ten rynkowy desperata odda mu akcje po ekstremalnie nieskiej cenie. Według mnie jest to obecnie idealny moment na budowanie swojego portfela dywidendowego z perspektywą 20-30 lat, najlepiej na IKE i IKZE ale i przez normalny rachunek, bo jestem przekonany, że ktoś kto kupi teraz w perspektywie kolejnych 20-30 lat zarobi krocie zarówno z dywidend jak i z kursów akcji dywidendowych. To jest trochę tak jakby ceny mieszkań spadły ponownie do poziomów 3 tys. zł za metr 2. Co z tego że przez kilka miesięcy spadną do 2,5 tys. zł czy nawet do 2 tys. zł ale w perspektywie 20 lat wzrosną przecież przynajmniej ponownie do 10 tys. zł za metr a może i do 20 tys. zł jak zrównamy się poziomem życia do Francji i Niemiec. Tak na dobrą sprawę, to przecież o to chodzi w inwestowaniu (tym prawdziwym, a nie spekulacji) aby kupić tanie aktywa na długi termin od spanikowanych "inwestorów", którzy nie sprzedają ich dlatego, że sytuacja tych podmiotów się pogorszyła ale że zwyczajnie się boją, bo pogłębiają stratę.

Ktoś kto ma teraz gotówkę jest królem sytuacji. Nie chodzi nawet o to że ma 100% gotówki ale nawet jeśli ma 30-40% jak ja, to może ze zdecydowanie większym komfortem psychicznym i może dokupywać dobre akcje dywidendowe. Ja zamierzam od dzisiaj kupować akcje dywidendowe z horyzontem 20-30 lat - PZU, GPW, Budimex być może Ambra. Podchodzę do tych tematów jak do mieszkania na wynajem z tą jedną różnicą, że nie muszę wykładać na takie "dywidendowe mieszkanie" od razu pół miliona czy milion (i tak bym nie miał takiej kasy :-)) ale mogę kupować stopniowo jakby część takiego dywidendowego mieszkania, złożonego z kilku spółek.

Polecam taką strategie szczególnie początkującym inwestorom i koniecznie poprzez konta IKE i IKZE (maksymalne limity roczne) plus normalny rachunek jak ktoś ma. Jeśli ktoś ma stratę w tym roku, to na pocieszenie będzie mógł ją rozliczyć przez nawet maksymalnie 5 kolejnych lat (nie więcej niż połowa straty w 1 roku) co zmniejszy znacząco podatek za przyszły rok. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło i czasem życie, rynek kieruje nas na właściwy tor. Strategia dywidendowa na wybitnie długi termin jest czymś za co dałbym się dosłownie w tej chwili pociąć - tak, możecie skopiować ten spis, zrobić screena i rozliczyć mnie za 20-30 lat. Jestem niemalże przekonany że jeśli ktoś kupi teraz, przy tych wycenach (jesteśmy najtańszym rynkiem na świecie oprócz Rosji i Turcji!) to w perspektywie 20-30 lat zarobi mnóstwo kasy.

Z inwestorskim pozdrowieniem, 

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Panika, widmo bankructwa wielu firm..., czy ktoś się skusi na analizę spółki CCC?

Myslę, że o obecnej sytuacji spółki można by napisać dorbą prace dyplomową

odpowiedz

Jest okazja - cza kupować. Ale za 6-12 mc sprzedać i zapomnieć o kasynie z książęcej, bo szkoda nerwy szarpać za dywidendy zbliżnoe do lokaty przez kolejne 10 lat. Lepiej zająć się w tym czasie mentalnie i gotówkowo normalnym, uczciwym biznesem, a nie hipnotyzować wykresy. Gdy znów ogłoszą w TV kryzys - do zakupów.

odpowiedz

Witam,
Co do odliczenia strat w ciągu 5 lat proszę o wyjaśnienie - Nie odliczymy strat jeśli wszystkie inwestycje mamy na koncie IKE bądz IKZE bo nie wypłacimy tego przeciez, więc nie będzie również dochodu. Przyda się odliczenie strat w przypadku zwykłego rachunku, gdzie pieniądze możemy w każdej chwili wybrać. 

Czy mam rację ? 

odpowiedz

Obserwujcie złoto!!

Od listopada 2008 do marca 2009 złoto zyskało na wartości niemal 40%, ponieważ stało się preferowanym zabezpieczeniem przed reflacją. Warto podkreślić, że przełom na rynku akcji nastąpił dopiero w marcu 2009 r. Uważamy, że podobny ruch może nastąpić, KIEDY obietnice światowych twórców polityki pieniężnej zostaną zastąpione działaniami, ponieważ reakcja ponownie polegać będzie na wydatkach, pożyczkach i bezpośrednim dostępie do kredytów

odpowiedz

brawo Pilaki! Chylę czoła!

Pozdrawiam serdecznie i tęskimy

odpowiedz

Pierwsze odbicie będzie potężne ale nie na tyle duże aby zniwelowało bessę . Następnie amplituda będzie coraz mniejsza. Trzba mieć teraz już wybrane branże i spółki do kupna - rynek nie umiera - chciwość stoi za rogiem. Pozdrawiam  

odpowiedz

mamy namiastkę sprężyny WIG 20 w 1 godzinę z 1250 do 1350

odpowiedz

Ogłaszam koniec wielkiej hossy Albertowej, piątkowej! Od dziś lecimy w dół na 1000 pkt, jak zapowiadałem.

odpowiedz

Choć spólki gameingowe są dalej wysoko wycenione i jesli płacą to niskie dywidendy, to jednak one biznesowo są coronoodporne a nawet wirus im służy no bo co innego robić w domu ? TV , lub komputer. 

Dodatkowo zatrudniają młodych , którzy albo nie chorują , albo przechoodzą łagodnie. W razie powszechnej kwarantanny firmy te moga dalej tworzyć swoje produkty bo ten rodzaj pracy można wykonywać z domu.

odpowiedz

Dobrze, że przypomniałeś, że strate można rozliczyć do 5 lat nawet, co napewno wielu uspokoi. Sam obecnie wymieniałem trochę czarnogodzinowego EUR na PLN i uzupełnie IKE. Jeśli ceny w perspektywnie miesięcy bedą jeszcze niższe to napewo w perspektywie 30lat się odkują

odpowiedz

Też powoli kończe z shortami bo poziomy są juz tak niskie że strach. Pora brać porcjami najlepsze aktywa. Indexy są tak nisko że jest to mega okazja. Obłowimy sie Albert jak foki w cyrku. Takiej okazji może nie być kolejne 10 lat. Przypomina mi sie 2008 rok i najlepsze w życiu decyzje inwestycyjne.

odpowiedz

Albert, w pełni się z Tobą zgadzam. Jestem pełen uznania dla Twojej pasji i osiaganych wyników. Ale najbardziej doceniam Twoja szczerość. Tak trzymaj:-) 

Pozdrawiam 

odpowiedz

Raczej nie jest tak różowo, jak Pan to przedstawia:

https://medium.com/@marcin.kaszynski/koronowirus-dlaczego-musimy-dzia%C5%82a%C4%87-teraz-65fdabd335a5

odpowiedz

 Mam pytanie ,dlaczego mój wpis się nie ukazał?PRAWDZIWA CNOTA KRYTYKI SIĘ NIE BOI.

odpowiedz

na forum publiczny obowiązuje moderacja i dlatego wpis nie ukazał sie od razu. Normalna procedura.

Poniżej już jest i dziękuję za Pani punkt widzenia.

odpowiedz

Panie Albercie,bardzo dziękuję za odpowiedź.Pilnie śledzę Pana punkt widzenia na temat giełdy,bo również dzięki Panu sporo  zarobiłam.Jednak na dzień dzisiejszy jestem poza rynkiem.

odpowiedz

Panie Albercie,jest nisko,ale nigdy nie można powiedzieć,że nie może być jeszcze niżej.Nikomu nie polecam łapania spadających noży.Ja już jakiś czas jestem poza rynkiem i uwaśam,że jest to decyzja słuszna.Na zarabianie na pewno przyjdzie jeszcze czas.Takie jest moje zdanie.

odpowiedz

Daj pan, panie Albercie na tacę a Pan Bóg zwróci Panu dziesięciokrotnie, a i w dzieciach wnagrodzi

odpowiedz

Cześć Albert,

20 lat temu WIG 20 był wyżej. Pewne strategie trzeba modyfikować. Ja trzymam się Twojej pierwotnej strategii - dobrze wyselekcjonwane spółki ze stop losem na wszelki wypadek. Niebawem jak się uspokoi to prawdopodobnie dołączę do grona. Pozdrawiam wszystkich życzę spokoju. Kapitał, Kapitał.....

PS IKZE mojej żony ( spółka dywidendowa DOMDEV) zamieniłem 3 tyg temu na gotówkę  - nie cwaniakuję ale czekam. 

odpowiedz

Trzeba słuchać Albertusa, a nie żony! Teraz, kto się wysypał, będzie pytał: czemu ten śmieć rośnie. A Albertus dokupił, i jak zwykle miał rację. Ja na razie nie kupuję, ale też nie sprzedaję.

odpowiedz

Jeszcze zapytam kto kupił 12 do 14.03.2020r. DOMDEV ?

odpowiedz

Ja żony słucham w wybranych sprawach ale co do kasy to ja dowodzę.

odpowiedz

Można tylko zacytować Zbigniewusa Stonogę na taką hossę pokoleniową: "to jest dramat, k...a!"

odpowiedz