10 wygranych spółek dzięki funduszom unijnym
Już niebawem zaczną napływać środki z kolejnej perspektywy funduszy unijnych na lata 2015-2020, opiewające na kwotę 82,5 mld euro czyli po dzisiejszym kursie ok. 342 mld zł. Warto się zatem zastanowić, które polskie spółki najbardziej skorzystają na tym zastrzyku wartym przecież aż 20% naszego PKB.

1) Budimex 

Król sektora budowlanego, korzysta na tym, że wielu konkurentów wycięła surowa recesja po Euro2012 ale również na funduszach unijnych i wielkiej przebudowie Polski. 

2) Trakcja 

Przebudowa infrastruktury kolejowej Polski, będzie finansowana w dużej mierze dzięki UE

3) Mostostal Zabrze 

Podobnie jak BDX jest perłą w koronie polskiej budowlanki. Budowali między innymi most nad Tamizą w Londynie, stadiony we Frankfurcie i Kapsztadzie a także wiele fabryk na całym świecie. Teraz zajmą się budową nowoczesnej Polski. 

4) Mostostal Warszawa 

Również wielka, dumna firma o wieloletnich tradycjach - ona też zgarnie dużą część unijnego tortu. 

5) Prochem 

To firma budownictwa wysoko wyspecjalizowanego, przemysłowego - również bardzo skorzysta. 

6) Projprzem

Bardzo podobna firma do Prochemu - będzie miała ręce pełne roboty w najbliższych latach.

7) Synthos 

Ma w tej chwili dwa projekty badawcze na łączną kwotę 489 mln zł, finansowane w dużej mierze z funduszy unijnych a na tym z pewnością się nie zakończy. Dodatkowo za 83 mln zł buduje centrum badawcze w Oświęcimiu, które również będzie w dużej części finansowane z UE. 

8) Skotan 

To start-up który inwestuje w projekty z zakresu zielonej energii i biotechnologii. Właściwie każdy ich projekt jest robiony pod fundusze unijne. Mnie najbardziej podoba się wykorzystanie fal morskich do czerpania energii elektrycznej. 

9) Ursus 

Polscy famerzy kupowali droższe, zachodnie traktory ale tylko dlatego, że Ursus nie zdążył z uruchomieniem produkcji przed rozpoczęciem przyznawania poprzedniej perspektywy unijnej. Teraz jest przygotowany i w pełni gotowy na unijną Bonanzę. 

10) Unibep - mniej znana firma od swoich konkurentów z branży ale też zgarnie duży hajs w najbliższych latach

BONUS: Cormay 

Rewolucyjny wynalazek Blue Box jest finansowany w dużej mierze z funduszy unijnych, podobnie jak kilka innych innowacyjnych rozwiązań, które spółka opatentowała. 

 

Pozdrawiam,

Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl 

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Dzień dobry.

odpowiedz

Uspokojenie na Ukrainie - trafione 

obniżenie stóp przez RPP o 50 pkt bazowych - trafione 

Odwleczenie podwyżek stóp w USA - trafione

nadejście hossy na gpw - trafione 

Wszystko to przepowiedziałem w moim ostatnim video z połowy lutego:

https://www.youtube.com/watch?v=sNG2aeWobU4

odpowiedz

Jak co roku, załatwiłem dla moich Czytelników zniżkę wysokości 100 zł na konferencję Wall Street, organizowaną przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w Karpaczu (hotel Gołębiewski). Zniżka przysługuje na każdy dowolny pakiet, bez względu czy jest się już członkiem SII czy nie. 

W tym roku będzie można również mnie posłuchać na żywo :-) Poprowadzę wykład w niedzielę o 9:00

Aby otrzymać zniżkę trzeba wpisać w formularzu zamówienia kod promocyjny "LONGTERM"

Więcej szczegółów i formularz zamówienia na stronie SII:

http://tnij.org/2iesape

odpowiedz

Krajowy Program Rozwoju Infrastruktury Kolejowej o wartości 50 mld musi odbić się w najbliższych latach pozytywnie nie tylko na wynikach Trakcji ale i Torpolu 

 

Pozdrawiam  

odpowiedz

Witam,

Wymienił Pan wśród spółek, które mogą skorzystać z funduszy unijnych wiele spółek wykonawczych.

Należy zwrócić uwagę po jakich cenach wygrywają przetargi w porównaniu do kwoty inwestorskiej.

Są firmy, które wygrywają roboty za 50% kwoty inwestiorskiej a to nie wróży dobrze. Są spółki które wygrywają za 80-100% kwoty inwestorskiej - np. Budimex - co odzwierciedla kurs akcji, ZUE (roboty kolejowe).

Uważam, że większe zyski zanotują firmy sprzedające materiały budowlane, np. Libet, Izostal (rury do gazociągów), Selena, Yawal, Zetkama, Izolacja Jarocin, Novita, Ferro, Polcolorit.

 

Pozdrawiam

Krystiano

odpowiedz

Witam, 

Brawo - bardzo cenne spostrzeżenie , nieco w myśl zasady " na gorączce złota najwięcej zarobili producenci sit i łopat"  jest w tym dużo prawdy - nawet miałem zamiar włączyć Selenę do zestawienia ale jednak wybrałem wykonawców jako tych, dla których fundusze to właściwie w dużej mierze "być albo nie być". Powiedzmy sobie szczerze - po 2020 w Polsce ilość kontraktów budowlanych zacznie raczej spadać niż rosnąć. 

odpowiedz

Witaj Longu.

Byłem w biznesie traktorowym przez kilkanaście lat.  Wciąż uważaałem i to się nie zmianiło, że mimo

wszystko John Deere czy New Holland to znacznie wyższa klasa. Rozumiem jednak Twoją  sympatię dla URSUS'a.

Trzym się

PS.  A jak informowałem w innym miejscu, zakupiłem Monnariego!

odpowiedz

Witam Eres  trwa tradycyjny rajd zajączka 

odpowiedz

Hej!

"W przypadku rajdu zająca sytuacja jest o wiele bardziej klarowna. W sześciu na dziesięć przypadków możemy być pewni jego nadejścia. Wbrew pozorom to, że raz w jego wyniku rynek spada, a raz rośnie, jest właśnie zaletą. W końcu w przypadku pozostałych efektów nie tylko nie wiadomo, czy nadejdą, ale także zagadką jest, co się stanie na rynku za ich sprawą. Natomiast o hare rally wiadomo przynajmniej, że jeśli się pojawi, to zakończy trend i rozpocznie nowy. Przy końcu trendu, a więc po dłuższym okresie jego trwania, wszyscy powinni już być przekonani co do tego, jaki jest (był) jego kierunek, a więc bez trudu będzie można wydedukować, co się stanie po jego zmianie. W związku z tym możliwe są do zastosowania różne strategie inwestycyjne. Łapacze dołków powinni natychmiast przystąpić do zakupów, zaś inwestorzy bardziej ostrożni mogą poczekać na potwierdzenie zmiany trendu.'???

odpowiedz